CO DĚLÁ WEBOVÝ VÝVOJÁŘ?
Většina se shoduje, že to, co je na internetu, je z 90 procent nevyžádané. Zbylých 10 procent je mých.
Vývojáři aplikací, kteří se specializují na webové technologie, musí být dnes schopni realizovat mnohem více než tradičně statické, technicky přehledné weby. S rozsahem, složitostí a dynamikou webových aplikací rostou i nároky na vývojáře.
Jaké jsou vaše úkoly?
Jste připraveni na tuto výzvu, protože jste 100% digitální domorodec a jste doma na internetu? Zde je to, co můžete očekávat, pokud se rozhodnete začít s vývojem webu.
Jako webový vývojář nebo webový inženýr (nazývaný také webový nebo multimediální programátor) navrhujete a vyvíjíte webová softwarová řešení – zkrátka: webové aplikace. Kromě plánování designu a architektury se postaráte i o další vývoj, údržbu a následnou optimalizaci stávajících webových stránek a webových aplikací.
Na rozdíl od čistých vývojářů aplikací používáte hypermediální dokumenty společně s prohlížečem jako uživatelské rozhraní. Existují také koncepční rozdíly, pokud jde o prezentaci obsahu a navigaci na webu. Mezi vaše úkoly jako webového vývojáře patří programování skriptů na straně serveru a rozhraní mezi různými systémy (systémová integrace). Zodpovídáte také za vývoj a propojení databází a správu redakčních a editačních systémů.
Jako webový vývojář obvykle provádíte analýzu požadavků a implementujete automatizované testy a také kód na straně serveru a/nebo prohlížeče. V případě firemních webů s globálním zaměřením je třeba provést i procesy internacionalizace a lokalizace.
Pokud jde o vývoj webových služeb nebo rozhraní API, můžete jednat výhradně s webovými vývojáři. Zpravidla však budete od návrhu až po realizaci spolupracovat s webdesignery a koncepty, abyste si hlídali vizuální provedení a technickou proveditelnost. V mnoha interdisciplinárních týmech jsou zapojeni také marketingoví experti a e-business stratégové.
kde můžeš pracovat
Webové vývojáře lze nalézt téměř v každé internetové, mediální a full-service agentuře a také ve většině organizací s vlastním IT oddělením. Na profesionálních webových vývojářích jsou závislé i větší společnosti, zejména v oblasti elektronického obchodování (např. online nakupování, placený obsah), stejně jako provozovatelé vysoce komplexních portálových systémů, jako jsou fóra a komunitní weby.
Na co se můžete specializovat?
Jako webový vývojář máte stejné možnosti zaměřit se jako vývojář softwaru. Tedy: architektura, programování nebo databáze. Kromě toho je vaše oblast odpovědnosti rozdělena na vývoj frontendu a backendu. V závislosti na vašich silných stránkách a zájmech se můžete plně soustředit na stranu klienta nebo serveru. Fullstack vývojáři jsou doma na obou stranách.
Pro webové vývojáře, stejně jako pro téměř všechny IT profese, platí, že čím větší společnost, tím konkrétnější jsou vaše úkoly. Můžete se například soustředit na připojení k databázi nebo na generování uživatelských rozhraní. V malých firmách mohou naopak mezi vaše úkoly patřit i webdesign, digitální marketing, viditelnost nebo optimalizace pro vyhledávače (SEO = Search Engine Optimization).
Jste webový vývojář?
Při vývoji webu spolupracuje mnoho různých technologií. Osvojili jste si všechny nástroje pro vývoj softwaru a kromě různých skriptovacích, šablonových a webově specifických programovacích jazyků máte ve svém toolboxu také grafické rozvržení.
ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ PATŘÍ:
HTTP
HTML
CSS
Jáva
C#
C++
JavaScript
AJAX
XML
PHP
SQL
Jako front-end vývojář máte zkušenosti s JavaScriptem (zejména: jQuery) a GUI frameworky. Pro backendové profesionály jsou HTTP, JavaScript (zejména: Node.js), webové služby a relační databáze (SQL) na denním pořádku. Ve svém repertoáru máte i objektově orientované programování (OOP).
Kromě technických znalostí máte také metodické dovednosti, například v analýze požadavků nebo softwarové architektuře. Kromě redakčních systémů (CMS) a šablon se ideálně vyznáte také v konceptech testování. V každém případě miluješ u Týmová práce a radost z výměny nápadů se svými kolegy.